Strona POROZMAWIAJMY narodziła się z potrzeby wymiany myśli związanych z szeroko pojętą Ewangelizacją. Jest to również możliwość uaktywnienia wielu osób, które znały śp. ks. Jarosława Burskiego do prezentacji nie tylko własnych opinii ale również swoich pasji. To ZAPROSZENIE kierowane do wszystkich aby dzielić się swoimi myślami.
archiwum śp. ks. Jarka Burskiego

"Nowa Ewangelizacja



jest pilną potrzebą chwili także w ochrzczonym przed tysiącem lat narodzie polskim." (bł. Jan Paweł II) "Dlatego poszukujemy [...] nowej ewangelizacji, zdolnej dotrzeć do świata, nie objętego ewangelizacją «klasyczną». Wszyscy potrzebują Ewangelii; Ewangelia jest przeznaczona dla wszystkich, a nie tylko dla zamkniętego kręgu ludzi, mamy zatem obowiązek szukać nowych dróg, by dotrzeć z nią do wszystkich." (Benedykt XVI)
archiwum śp. ks. Jarka Burskiego

Ewangelizacja wizualna



Chcąc głosić skutecznie Chrystusa i Jego naukę musimy pamiętać o nowoczesnych środkach społecznego przekazu, jak również o tym, że głosimy Chrystusa ludziom dwudziestego pierwszego wieku. W imię odpowiedzialności za głoszenie Ewangelii światu zdominowanemu przez mass media trzeba wykorzystywać te środki, które świat nam oferuje.
archiwum śp. ks. Jarka Burskiego

Ewangelizacja



Ewangelizacja to nie tylko jednorazowa akcja. To musi być ciągła przemiana życia w jego wszystkich wymiarach, także w wymiarze życia społecznego (Małgorzata Stuła-Topolska/ Association of Coordinators of Catholic Schools of Evangelization
archiwum śp. ks. Jarka Burskiego

Nowa ewangelizacja



NOWA EWANGELIZACJA to: nowa gorliwość, nowe metody, nowe podmioty, ta sama Ewangelia propagowana w nowy sposób, dostosowany do dzisiejszej sytuacji.

Zamykając obrady Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu, Papież Benedykt XVI jasno zaznaczył, że temat nowej ewangelizacji powinien zajmować naczelne miejsce w planach naszego Kościoła. «Często przywoływano pilną potrzebę nowej ewangelizacji także dla Bliskiego Wschodu. Chodzi o temat już dość znany, zwłaszcza w krajach o dawnej tradycji chrześcijańskiej. Również niedawne utworzenie Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji ma odpowiedzieć na tę głęboką potrzebę. Dlatego, po zasięgnięciu rady biskupów świata i konsultacji z Radą Zwyczajną Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów, postanowiłem poświęcić najbliższe jego ogólne zgromadzenie zwyczajne w 2012 r. następującemu tematowi: Nova evangelizatio ad christianam fidem tradendamNowa ewangelizacja dla przekazu chrześcijańskiej wiary»[1].

Jak sam Papież wspomina, decyzję o poświęceniu przyszłego zgromadzenia ogólnego Synodu Biskupów tematowi nowej ewangelizacji należy odczytywać w ramach całościowego planu, którego ostatnimi etapami było utworzenie dykasterii ad hoc[2] oraz ogłoszenie posynodalnej Adhortacji apostolskiej Verbum Domini [3]; plan ten wyrasta z dążenia do odnowy działalności ewangelizacyjnej, które ożywiało nauczanie i posługę apostolską Papieży Pawła VI i Jana Pawła II. Od czasów Soboru Watykańskiego jawi się co raz wyraźniej jako środek, dzięki któremu możemy stawiać czoło wyzwaniom świata przechodzącego szybkie przemiany, oraz jako sposób na to, jak żyć dzisiaj darem zjednoczenia w Duchu Świętym, aby doświadczyć Boga, który jest dla nas Ojcem, głosząc wszystkim Dobrą Nowinę – Ewangelię – o Jezusie Chrystusie i dając o niej świadectwo.

Przypisy

 

[1] Benedykt XVI, Homilia na zamkięcie Specjalnego Zgromadzenia Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu (24 października 2010): L’Osservatore Romano, 25-26 października 2010, s. 8.

[2] Benedykt XVI, List apostolski «motu proprio» Ubicumque et semper ustanawiający Papieską Radę Nowej Ewangelizacji (21 września 2010): L’Osservatore Romano, 13 października 2010, s. 4-5.

[3] Benedykt XVI, Posynodalna Adhortacja apostolska Verbum Domini (30 września 2010), nn. 96. 122: L’Osservatore Romano, 12 listopada 2010, s. 96, 111-112.

Poprzedni wpis«Nowa ewangelizacja» - czym jest? Następny wpisPrzełamać samego siebie

A co Ty o tym sądzisz?

Imię wymagane

Strona www